Student Achievement Monday, 15 February 2016 10:18

No.

Student Name

Event

Type

Achievement

Organizing Institution

1

Moch. Alifudin Al-Islami
M. Wildan Habiburohman
Bagoes Rendy Syahputra
Ade Wahyu Cahrito
Bintang Muhammad Wahid

ITB Rapid Chess Series 2016

Interest/Hobby

Fifth Place

ITB

2

Cyntia Amanda Putri

Airlangga Cup III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

3

Umi Maisyarah

Koni Cup Championship Surabaya

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Perkemi Surabaya

4

Mega Rizki Febriana

Koni Cup Championship Surabaya

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Perkemi Surabaya

5

Ratna Cahyaningtyas
Putri Arisma Dewi
Akivia Intan Dinia
Cantik Lutfia Khasanah
Ajeng Lailly Tri Widiastuti
Anisyah Citra Resmi

National Folklore Festival UI

Interest/Hobby

First Place / Gold Medal

FEB-UI

6

Moh. Ibadurrahman

Jakarta Utara Pencak Silat Tapak Suci Championship 

Interest/Hobby

Second Place / Silver Medal

Tapak Suci Jakarta Utara

7

Moh. Wahyu Syafiul Mubarok

Jakarta Utara Pencak Silat Tapak Suci Championship 

Interest/Hobby

Second Place / Silver Medal

Tapak Suci Jakarta Utara

8

Bahrul Ulum

Jakarta Utara Pencak Silat Tapak Suci Championship 

Interest/Hobby

Third Place / Bronze Medal

Tapak Suci Jakarta Utara

9

Sega Sagita Sari

7th Airlangga Championship 2016 Tapak Suci National Open

Interest/Hobby

Second Place / Silver Medal

UKM Tapak Suci Unair

10

Oky Savitri Zaini

7th Airlangga Championship 2016 Tapak Suci National Open

Interest/Hobby

Third Place / Bronze Medal

UKM Tapak Suci Unair

11

Kurnia Azizah

7th Airlangga Championship 2016 Tapak Suci National Open

Interest/Hobby

Third Place / Bronze Medal

UKM Tapak Suci Unair

12

M.Ibaddurahman

7th Airlangga Championship 2016 Tapak Suci National Open

Interest/Hobby

Second Place / Silver Medal

UKM Tapak Suci Unair

13

Nandia Fristy Dhorta

7th Airlangga Championship 2016 Tapak Suci National Open

Interest/Hobby

First Place / Gold Medal

UKM Tapak Suci Unair

14

Raga Ubaidillah

7th Airlangga Championship 2016 Tapak Suci National Open

Interest/Hobby

Third Place / Bronze Medal

UKM Tapak Suci Unair

15

Moh. Wahyu Syafiul Mubarok

Jakarta Utara Pencak Silat Tapak Suci Championship 

Interest/Hobby

Second Place / Silver Medal

Tapak Suci Jakarta Utara

16

Moh. Ibadurrahman

Jakarta Utara Pencak Silat Tapak Suci Championship 

Interest/Hobby

Second Place / Silver Medal

Tapak Suci Jakarta Utara

17

Charissa Kezia.R.

7th Airlangga Championship 2016 Tapak Suci National Open

Interest/Hobby

Second Place / Silver Medal

UKM Tapak Suci Unair

18

Silvester Sili Teka

Taekwondo National Championship Kapolres Cup Semarang

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Kapolres Semarang

19

Naziati Syafira

Taekwondo National Championship Kapolres Cup Semarang

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Kapolres Semarang

20

Alrido Ahmad Hidayatullah

Kejuaraan Jujitsu Universitas Muhammaddiyah Ponorogo

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Muhammaddiyah Ponorogo

21

Kurniawan Bimo Ramadhan

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

22

Acep Adi Putra Utama

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

UKM Taekwondo

23

Iqbal Iamam Machin

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

24

Olga Mardianita Afifa

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

25

Hardi Kalpin Saputra

KONI Cup Championship Surabaya 

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

KONI Surabaya

26

Ayu Dwi Refinasari

Mayor Cup Surabaya

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

Surabaya City Government

27

Devi Himawan

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

28

Yana Titika

3rd Anniversary Ciputra Hall Purely Indonesia

Interest/Hobby

Third Place / Bronze Medal

Ciputra Hall

29

Nindya Athik Mukhoyyaroh

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

30

Yofan Ardian Muslim

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

31

Yosi Dwi Apriliani

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

32

Nuzulia Azizi Islamia

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

33

Aura Dimar Sontani

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

34

Dwi Putri Mashfufatur Rohmah

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

 UKM Taekwondo Universitas Airlangga

35

Selvia Rustyani

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

36

Sufiati Alfa

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

37

Monica Putri Dwi Cipta Anwar

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

 UKM Taekwondo Universitas Airlangga

38

Cyntia Amanda Putri

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

39

Atika Qurrotun Ainin

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

40

Sepvian Dewi Kurniawati

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

 UKM Taekwondo Universitas Airlangga

41

 Inayah Rahman

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM Taekwondo Universitas Airlangga

42

Hardi Kalpin Saputra

KONI Cup Championship Surabaya 

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

KONI Surabaya

43

Siffiyan Assauri
Restu Narendra

Bridge Championship Heroes Cup XXVIV

Talent/Sports

Fifth Place

Gabsi Surabaya

44

Stefanus Endras Wijayanto

Bridge Championship Heroes Cup XXVIV

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Gabsi Surabaya

45

Imi Hamengku Suryo C. B.
Arya Krisna Bismantaka

Pair Bridge Tournament UBAYA Bridge Cup 2017

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Surabaya

46

Alrido Ahmad Hidayatullah

Jujitsu Championship Universitas Muhammaddiyah Ponorogo

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Institut Jujitsu Indonesia

47

Kwan Darren Darmasaputra
Laksmia Devianti

Pair Bridge Tournament UBAYA Bridge Cup 2017

Talent/Sports

Fourth Place

Universitas Surabaya

48

Alrido Ahmad Hidayatullah

One Pride

Talent/Sports

Prestasi Khusus

KOBI and TV One

49

Laksmia Devianti
Novianti Chandra
Windy Agustin
Ika Wahyu Wilayah Rufiyanti

2016 National Student and Junior Bridge Championship

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Indonesian Bridge Association (Gabsi)

50

Ika Wahyu Wilayah Rufiyanti
Windy Agustin

2016 National Student and Junior Bridge Championship

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Indonesian Bridge Association (Gabsi)

51

Novianti Chandra
Windy Agustin

2016 National Student and Junior Bridge Championship

Talent/Sports

Fourth Place 1

Indonesian Bridge Association (Gabsi)

52

Ninik Choirinidah

2016 National Student and Junior Bridge Championship

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Indonesian Bridge Association (Gabsi)

53

Gilberto Timothy P. Kalangie
Siffiyan Assauri
Stefanus Endras Wijayanto
Kwan Darren Darmasaputra

2016 National Student and Junior Bridge Championship

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Indonesian Bridge Association (Gabsi)

54

Restu Narendra

2016 National Student and Junior Bridge Championship

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Indonesian Bridge Association (Gabsi)

55

Vievi Ruldi Mufaidah

KONI Cup Championship 2016

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

KONI Surabaya

56

Muhammad Santoso

Muaythai Competition

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

KONI

57

Putu Mia Natasha Malka

Basketball Student League

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Student League

58

Putu Mia Natasha Malka

Basketball Student League

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Student League

59

Muhammad Santoso

One Pride MMA

Talent/Sports

Special Achievement

Kobi

60

Putu Mia Natasha Malka

LOOP 3x3 National Championship

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

DBL

61

Alfian Rendra Palefi

AIRLANGGA OPEN 2016

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

Universitas Airlangga Surabaya

62

Putu Mia Natasha Malka

LA Campus League Surabaya Series

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Sportainment

63

Viviani Nadyaningrum

Rector Cup UGM I 2016

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

Universitas Gadjah Mada

64

Monica Putri Dwi Cipta Anwar

Taekwondo National Championship AIRLANGGA CUP III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

UNAIR

65

Nanda Saiful Anam

High School Student PSHT Championship Java Bali

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

UKM PSHT Universitas Negeri Jember

66

Yaniar Sari Rahmadhani
Alfiyani Syahriyah
Wijayaning Puspo Arum

UM Cup III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Negeri Malang

67

Alfiyani Syahriyah

UM Cup III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Unuversitas Negeri Malang

68

Wijayaning Puspo Arum

UM Cup

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Negeri Malang

69

Ardina Meylinawati

UM Cup III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Negeri Malang

70

Revien Yuki

UM Cup III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Negeri Malang

71

Ardiana Meilinawati
Revien Yuki
Eny Mayangsari

UM Cup III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Negreri Malang

72

Eny Mayangsari

UM Cup III

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Negeri Malang

73

Alfiyani Syahriyah

UM Cup III

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Universitas Negri Malang

74

Wijayaning Puspo Arum

UM Cup III

Talent/Sports

Second Place / Silver Medal

Universitas Negeri Malang

75

Ardiana Meilinawati

UM Cup III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

Unuversitas Negeri Malang

76

Revien Yuki

UM Cup III

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

Universitas Negeri Malang

77

Irma Suryani

Student Week Pencak Silat 2016

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Unuversitas Airlangga

78

Ibnu Jarir

Student Week Pencak Silat 2016

Talent/Sports

First Place / Gold Medal

Universitas Airlangga

79

Ersa Dwi Aprilianto

Student Week Pencak Silat 2016

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

Universitas Airlangga

80

Eny Mayangsari

Student Week Pencak Silat 2016

Talent/Sports

Third Place / Bronze Medal

Universitas Airlangga